Başkomutan Mustafa Kemal Paşa
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa nın Halk ile Görüşmesi

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz öncesinde sık sık gezilere çıkarak halkın genel durumunu öğrenmeye ve desteğini sağlamaya çalışmıştır. Bu tabloda, Başkomutan ın halkın çeşitli kesimlerinden kişilerle görüşmesi, Türk halkının Başkomutanın etrafında nasıl kenetlendiği canlandırılmaktadır. Mustafa Kemal Paşa nın etrafında toplananların büyük bir bölümü, daha önceki savaşlara katılmış olan muharip gazilerdir.

Millî Mücadele de Türk Kadınının Fedakarlıkları

Erkekler, cephede düşmanla çarpışırken Türk kadını da sırtında veya kucağında çocuğu olduğu halde yaşlı anne ve babasıyla birlikte orduya destek olmak için mermi yapıp kağnılarla cepheye taşımıştır. Bu tabloda, Türk kadınının Millî Mücadele ve vatanın kurtarılması yolunda yaptığı fedakarlıklar anlatılmaktadır.

Mustafa Kemal Paşa nın TBMM den Cepheye Uğurlanması

Tabloda, Sakarya Meydan Muharebesi nden önce TBMM Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa nın Meclisten milletvekilleri ve halk tarafından cepheye uğurlanışı anlatılmaktadır.
Yunan Mezalimi

Yunan ordularının 15 Mayıs 1919 da İzmir e çıkışı ile başlayan Anadolu daki işgalleri sırasında birçok köy, kasaba ve şehirde masum sivil halk katledilmiştir. Bu katliamlar sırasında din adamlarının kışkırtıcı bir rol oynadığı tarihî belgelere sabittir. Bu tabloda, bir Batı Anadolu kasabasında Yunan ordusunun sivil halka yönelik yaptıkları katliam sergilenmektedir.

Tekâlif-i Milliye (Millî Yükümlülüklerin Uygulanışı)

Sakarya Meydan Muharebesi öncesi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından halkın topyekun savaşa katılmasını sağlamak amacıyla yayımlanan Tekalif-i Milliye emirleri doğrultusunda bir Orta Anadolu kasabasında Türk milletinin ordusu için yaptığı fedakarlıklar (elbise, çarık, çorap, vb. giyecek, yiyecek, silah ve teçhizat yardımları) anlatılmaktadır.


Çanakkale Deniz Muharebeleri


Çanakkale Deniz Muharebeleri nde İtilaf Devletleri donanmasının Çanakkale Boğazı na girişi ve Fransız Bouvet zırhlısının mayınlara çarparak ve Türk topçusu tarafından açılan ateş sonucunda batırılışı, tahlisiye sandalları ile geminin boşaltılması canlandırılmıştır.

Çanakkale de Savaş Arasında Günlük Hayat


Çanakkale Savaşı nda Türk siperlerindeki gündelik hayat (Esir alınan Anzak askerinin tıraş edilmesi, Mehmetçiğin sıladan gelen mektubu okuması, bir askerin saz çalarak arkadaşlarını eğlendirmesi, arka planda ise Anzak askerleri ile Türk askerlerinin futbol oynaması) anlatılmaktadır.

Çanakkale Savaşı nda Bombasırtı Olayı


Bombasırtı olayı Dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir olaydır. Karşılıklı siperler arasında mesafe 8 metre, yani ölüm kaçınılmaz. Birinci siperdekilerin hepsi ölüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine geliyor. Bomba, şarapnel ve kurşun yağmuru altında öleni görüyor. Üç dakikaya kadar öleceğini biliyor; tereddütsüz ileri atılıyor. İşte Çanakkale Muharebelerini kazandıran, bu yüksek ruhtur.

Büyük Zafer den Sonra Türk Ordusu İzmir e Girerken


9 Eylül 1922 de İzmir in kurtuluşundan sonra, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yakın silah arkadaşlarıyla birlikte Türk ordusunun halkın coşkun gösterileri arasında İzmir e girişi anlatılmaktadır. Geri planda ise İzmir Hükûmet Konağından Yunan bayrağının indirilerek Türk bayrağının göndere çekilişi ve İzmir şehrinin alevler içinde yanışı resmedilmiştir.


Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa KemalCumhurbaşkanı Gazi Mustafa KemalOrgeneral M.İsmet İNÖNÜ
Mareşal M.Fevzi ÇAKMAK


Orgeneral M.Kazım ORBAYOrgeneral İzzettin ÇALIŞLAROrgeneral Asım GÜNDÜZKorgeneral M.Kazım KARABEKİRKorgeneral A.Naci ELDENİZ
Korgeneral Kemalettin SAMİ
Korgeneral M.Kazım DİRİK
Tümgeneral İ.Refet BELE
Tümgeneral Yusuf İzzet MET
Tümgeneral M.Selahattin ADİL
Tümgeneral Cafer Tayyar EĞİLMEZ