Sayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Sevdaseli
    YÖNETİM
    ♥ Sinemm ♥ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    AKDENİZ
    Ettiği Teşekkür
    95.795
    31.990 mesaja 80.470 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    100

Thumbs up Baklavanın Şerbeti Nasıl Dökülür, Baklavanın Şerbeti Ne zaman Yapılır, Şerbetin Şekerlenmemesi İçin ne Yapılmalı, Pratik Bilgiler, Püf Noktaları

BAKLAVANIN ŞERBETİ NASIL DÖKÜLÜR

Her tatlının şerbet ayarı sıcaklığı farklıdır.Şekerparekalburabastı gibi hamurlu tatlılarda şerbetin çok sıcak olması ve koyu olmaması gerekir ki tatlı şerbeti çabuk çeksin.Lokma tatlısı gibi mayalı hamurdan bir tatlı yapıyorsanızçok cıvık bir şerbet olmaması gerekir.

Yufkası tek tek açılan tatlılarda tatlının çeşidine göre şerbet ayarı değişiklik gösterir.Örneğin burma baklava gibi hamur yoğunluğu az ve gevrek tatlılarda şerbetin ılıktatlının soğuk olması lazım ki gevrekliği kaybolmasın.

Meşhur Antep baklavasının yapılışını televizyonda mutlaka görmüşsünüzdür.Şerbet verilirken hem tatlıhem şerbet sıcaktır ve baklava şerbetin içinde kaynar.Eğer siz evde yaptığınız baklavaya aynı işlemi uygularsanızbaklava hamur gibi olur. Çünkü imalathanelerdeki açma ve pişirme yöntemleri evdekilerden çok farklıdır.

O halde evde yapılan baklavalara şerbet nasıl verilmeli? Acizane anlatmaya çalışayım.

Baklava şerbeti nasıl ayarlanır?

40 cm.lik yuvarlak bir tepsi baklava için;

3 su bardağı şeker
    3 su bardağı su
    1 iri dilim limon
    Bir çay kaşığının üçte biri tuz

Şerbetin yapılışı

Şekersu tuz ve limonu tencereye koyupocağın altını açın.Şeker eriyene kadar karıştırın.Bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerleniyor.Tuz da şekerlenmeyi önlemek için etkili bir yöntem.

İçine limonu kabuklu atmıyacaksanızçeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika evvel ekleyin.Ocaktan almadan hemen önce eklersenizşerbet şekerlenir.

Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonraaltını kısıp tam 30 dakika kaynatmaya devam edin.Kıvamına gelmiş bir şerbetinkaynarken çıkardığı ses ilk kaynamaya başladığı zamankinden farklıdır.Baştakine göre baloncuklarda irileşmiştir.
    Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır kitatlı şerbeti hemen içine çekiphamurlaşmasın.

Eğer kat kat açılmışgevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar bekletip sonra tatlıya dökün.Yok tatlınız biraz kalınca ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın.

Şerbeti bekletme süreside oda sıcaklığına bağlı olarak değişir.

Soğuk bir mutfaktaki 15 dakikaylasıcak bir mutfaktaki 15 dakika şerbette aynı etkiyi bırakmaz.

Soğuk bir mutfakta 10 dakika bekletmek yeterli olur sanırım.

Kısacası soğuk tatlıya ılık şerbet dökülecek.

alıntı

Deneyimli Üye

Sevdaseli

Bulut58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    5.744
    3.493 mesaja 7.572 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    296

emeğine sağlık SİNEM paylaşım için teşekkürler

Sevdaseli
    YÖNETİM
    AYSEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    68.791
    28.457 mesaja 78.656 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    100

Teşekkürler Sinemcan.

Sevdaseli
    YÖNETİM
    AYDANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    20.646
    5.886 mesaja 19.367 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    100

Sinem yeminle hızır gibi yetiştin hem vallah hem billah senin tarifine göre yaptım şerbeti sabahleyin..annem kendi elleri ile tırtıl baklava yapmış göndermiş ay bi türlü şerbet tutturamıyordum nefis olduuuuuuuuuu senn varyaaa bitanesinnn :)))1000000 puan mükemmel diyorum...ve oyluyorum..:)
    Farkımın Farkını Farketmediysen;

Artık Farketsen de Farketmez..

Görmekten, duymaktan, dokunmaktan, tatmaktan,hissetmekten,gülmekten ve sevmektenmahrum olmayacaginizbir yasam dileğiyle..."

Sayfa 1/2 12 SonSon