Sayfa 1/2 12 SonSon
5 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  Sevdaseli
  YÖNETİM
  Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.August.2008
  Yer
  Edirne
  Mesajlar
  102.413
  Ettiği Teşekkür
  82.713
  49.375 mesaja 128.071 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Gönen Kaplıcaları, Gönende Harika Bir Tatil, Balıkesir Gönen Kaplıcaları, Konaklanacak yerler

  Gönen Kaplıcaları - Kaplıcaların tarihi
  GGönen Kaplıcaları İçin Tıklatın  İlçenin tarihinde şifalı kaplıcalar çok önemli bir yer tutmaktadır. Rivayete göre, Milattan önce 4. yüzyılda, Gönen’in adı Artemea’ydı. Belkıs şehrini geri almak için askerleriyle birlikte yola çıkan İskender Aisepos, askerleriyle birlikte Gönen çayının kenarından geçerken mola verip dinlenmek isterler. Askerlerden bazıları, çayın kenarında, mola verildiği bir sırada dolaşırken sazlıkların arasından buhar ve duman çıktığını fark ederler. Buharın yanına gelen askerler buhar çıkan sıcak su kaynağını bulurlar ve yıkanmak isterler. Su çok sıcaktır ve çay suyu ile karıştırıp ılıştırarak burada banyo yaparlar ve sırayla tüm askerler bu sudan istifade ederler. Sıcak su da yıkanan askerler gençleştiklerini ve daha sağlıklı bir hale geldiklerini fark ederler. İçlerinden çeşitli hastalıkları ve dertleri bulunan bazı askerler de bu banyo işleminden sonra şikâyetçi oldukları dertlerinden kurtulduklarını gördüklerinde bu suyun tılsımlı ve kutsal olduğuna karar verirler. Böylece şifalı su kaynağı Gönen’de keşfedilmiş olur. Bundan sonra herkes suyu başkalarına anlatır, konuşur ve suyun özelliği bir anda halk arasında dalga yayılır. Daha sonra bu su kaynağı üzerinde havuzlar ve kaplıca tesisleri oluşturularak sudan istifade ile bu bölgede şehirleşme hareketi başlar. Büyük İskender zamanında kurulan Artemea köyü kaplıcanın keşfinden sonra artık şehirleşmeye doğru yol almaya başlamıştır. Zamanla kaplıcada; hamam, havuz ve konaklama mekânlarının inşasına devam edilerek günümüze kadar getirilmiştir.


  2.Fiziki Potansiyeli
  Gönen kaplıcaları; parkı ve çevresiyle birlikte 70 dekarlık bir alan üzerine kurulmuş bulunmaktadır. Şehre 300 metre mesafede, Gönen Şehir parkıyla bitişik ve iç içe vaziyettedir.

  3.Oteller
  Yıldız Otel: 4 Yıldızlı – 4 katlı 150 Oda 324 yatak kapasiteli, Güneş Otel; 57 oda 114 yatak, Yeşil Otel; 72 oda, 156 yatak kapasiteli, Park Otel: 57 oda 117 yatak kapasiteli, Derman Otel: 44 oda 183 yatak kapasitesine sahip bulunmaktadır. Yıldız + Park + Güneş + Derman ve Yeşil otel komplekslerinin toplam 380 oda ve 785 yatak kapasitesi bulunmaktadır.
  Gönen kaplıcalarının % 80 lik bir hissesi Gönen belediyesine, diğer hisseleri de özel şahıslara aittir..
  4.Havuz ve Hamamlar:
  Tarihi Türk hamamı, kapalı havuz, Yıldız otel açık yüzme havuzları, Yıldız otel aslanlı havuz, Yıldız otel kapalı havuz, Halka açık yazlık soğuk yüzme havuzu.

  5.Salonlar
  Yıldız otel Zemin kat - 500 kişilik yemek ve kahvaltı salonu, Yıldız Otel 4 Kat 250 kişilik çok amaçlı salon, Yıldız Otel 4 kat 350 kişilik Mavi Salon, Güneş Otel Kahvaltı ve yemek salonu - 150 kişilik.
  6.Spor Tesisleri
  Futbol sahası, Voleybol sahası, Basketbol Sahası, Tenis Kortları, Bilardo salonu, Yürüyüş Parkuru, Fiknes Center salonu.

  7.Sosyal Üniteler
  Bütün odalarda kaplıca suyu, Banyo, Kalorifer, Telefon, Televizyon, Müzik sistemi, Klima,- Mini bar, Küvetli banyo, WC, saç kurutma makinası.
  Oteller bünyesinde; Açık büfe yemek servisi, merkezi müzik sistemi, Duşlar, Sauna, Buhar banyoları, geniş otopark, Özel Banyo Kabinleri, Çocuk Oyun Salonu, Bayan Kuaförü, Erkek Kuaförü, Bar, Disko, Terzihane, Çamaşırhane, Ayakkabı boyacısı, Eskidji Alışveriş Merkezi (Antikacı), Gazete Büfesi, Ücretsiz gazete servisi, Çay Salonu, gece oda servisleri, erkeklere ve bayanlara ait ayrı havuz uygulaması, bay - bayan karışık, kapalı - açık, yazlık ve kışlık yüzme havuzları, ailelere özel banyo kabinleri.

  8.Sağlık Üniteleri
  Fizik tedavi servisleri, masaj ünitesi, iyileştirme sağlık ve şifa üniteleri mevcuttur. İğne vurma, tansiyon ölçme, sağlık muayenesi.

  9.Kaplıca Suyunun Özellikleri
  Gönendeki kaplıca suyu, yerin 133 ile 535 metre derinliklerinden, 77 – 81 C derece sıcaklıkta, sondaj kuyuları vasıtasıyla, Atmosfer sularından tamamen ayrışmış halde saf ve hakiki kaplıca suyu özelliklerini içinde bulundurur şekliyle yeryüzüne çıkmaktadır. Kaplıca suyu, litrede 2 gr mı aşan minareleriyle, tuzlu, sülfatlı, bikarbonatlı ve insanlara şifa kaynağı olan çeşitli kimyasal özelliklere sahip bulunmaktadır.

  10.Kaplıca Suyunun Faydaları
  Şifalı kaplıca sularının yararlı olduğu başlıca rahatsızlıklar: Romatizma, Kireçlenme, kas ve damar hastalıkları, kırık vakaları, ameliyat sancıları, ayak-sırt-bel ağrıları, lumbargo, panoma, eklem sertlikleri, zayıflama, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, dolaşım sistemi bozuklukları, nevralji, nevrit ve sinir sistemi rahatsızlıkları, mide bağırsak, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, uyku bozuklukları başta olmak üzere, doğrudan ve dolaylı olarak birçok hastalıklara şifa kaynağı olmaktadır. Şifa kaynağı kaplıcalardan: suyundan içerek, havuza girerek, doğal su masajı yaparak ta yararlanılabilmektedir.
  Bilimsel araştırmalara ve verilere göre:
  Gerçek Kaplıca Suyu; Hydrotropie özelliği sayesinde erimeyen cisimlerin erimesini kolaylaştırır, bu nedenle dokularda biriken kolesterol ve ürik asit gibi cisimlerin kanda eriyerek vücuttan atılmasını sağlar.
  Kaplıca suyu “zymodthenigue” özelliği ile birçok fermenti uyarır, bu etki ile besinler daha iyi sindirilir, metabolizmanın fonksiyonu güçlenir.
  Kaplıca suyunun en önemli etkisi, “ anti –anaphylactigue” özelliği ile vücudun hastalıklara olan tepkisini azaltmasıdır. Bu özelliği sayesinde solunum, sindirim, boşaltım, üretim ve hareket sistemlerinin alerjik ve kronik hastalıklarını iyileştirir.
  Gerçek kaplıca suyu; “normalisante, eguilibrante” özellikleriyle sinir sistemini ve iç salgı bezlerini etkileyerek vücudun bütün çalışmalarını düzene sokar. Hücrelerin büyüme ve çoğalmalarını hızlandırır. İşlevsiz veya zayıf durumdaki hücreleri ve mekanizmaların harekete geçmesini ve işlev kazanmasını sağlar.
  Gerçek kaplıca suyu “ dynamigue” özelliği sayesinde vücudun hastalıklara karşı direnme gücünü arttırmaktadır.

  11.Gönen Halkı Kaplıcadan Yararlanıyormu
  İlçe halkının kaplıcadan bilinçli ve düzenli olarak yararlandığı söylenemez. Gönen halkı ağırlıklı olarak kaplıcaların havuzlarından banyo amaçlı olarak yararlanmaktadır.

  12.Kaplıcanın Statüsü
  Kaplıcalar Turizm Bakanlığına kayıtlı, dört yıldızlı turistik otel unvanına sahip, Anonim Ticaret işletmesidir.
  Emekli sandığı ve SSK ile anlaşmalı olup, doktor tavsiyeli olarak resmi sevkli hastalara da hizmet sunmaktadır.
  13.Ekşidere Dağ Ilıcası
  Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü olarak adlandırılan bu tesis devasa kayın ormanlarının ve dağların arasında yerin altından 41 derecede fışkıran şifalı sıcak su kaynağının üzerine kurulu bulunmaktadır. Toplam 282 yatak kapasiteli dört farklı otel grubundan oluşan “Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü” tesisleri köy tüzel kişiliği adına işletilmektedir.
  Dağ ılıcasında erkek ve kadınlara ayrı açık havuz saatleri uygulanmaktadır. Ilıcanın otel odalarının tamamında sıcak ılıca suyu ve kalorifer tesisatı ile tuvalet, banyo, buzdolabı, mini mutfak gibi modern tarzda sosyal ihtiyaçlara cevap veren özellikler bulunmaktadır. Dağ ılıcasında dağların ve ağaçların arasında stresten uzak bir doğa ortamında kalınabilmekte, sessiz ve sakin bir ortamda dağ yürüyüşü, avcılık ve atıcılık sporları yapabilmekte ve çevresindeki tatlı su barajında balık avlanabilmektedir.

  14.Soğuk Ilıca - Çamur Banyosu
  Ekşidere köyü sınırları içerisinde ve dağ ılıcasına 2 Km mesafede 20 yıldır işletilemeyen, cilt ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili 27 oC derecedeki şifalı “Soğuk Su Ilıcası” bulunmaktadır.
  Güzellik suyu olarak ta adlandırılan bu ılıca suyu banyo yapılarak göz hastalıklarına, çamurunu vücuda sürme yoluyla cilt, egzama, mayasıl, hastalıklarına, ayak, sırt, bel ağrılarına faydalı olmakla birlikte; yüzlerdeki sivilce ve kırışıklıkları gidererek güzellik ve estetik cerrahi işlemlerinin vücut üzerinde acısız ve ameliyatsız doğal olarak kendiliğinden gerçekleşmesini sağlamaktadır.
  Not: Bu ılıca maalesef atıl ve harabe durumdadır. İşletmecisini ve insanlığın hizmetine sunulmasını beklemektedir..

  15.Kaplıca Turizmi
  Şehir düzeyinde kaplıca turizmi ön plandadır. Gönen’de üç adet şifalı su kaynağı bulunmaktadır. Yerin 133 ve 535 metre derinliklerinden doğal olarak 81.derece sıcaklığında çıkan insan sağlığına faydalı şifalı su merkezine ait Dünyaca da ünlü dört yıldızlı, beş otel grubundan oluşan 750 yatak kapasiteli, şehre bitişik durumdaki “Gönen Termal Kaplıcaları” ile, yine 41 derece sıcaklığa ve 282 yatak kapasitesine sahip ilçeye 13 Km uzaklıkta, dağların ve ormanların içerisindeki “Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü” tesisleri yılın dört mevsiminde ilçede büyük bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır.
  Gönen kaplıcalarından bir yılda çeşitli şekillerde yararlanan yerli halk ve yabancı misafir sayısının; 100.000, Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü şifalı suyu ve tesislerinden yararlanan kişi sayısının da 20.000 düzeylerinde olabileceği tahmin edilmektedir.
  Soğuk ılıca kaynağından ise maalesef işletilemediği için istifade edilememektedir.
  Kaplıca turizminin yükselişi ve iyi düzeyde olması ilçe esnafını doğrudan etkilemektedir. Kaplıca tedavisi ve tatil için gelen misafirler aynı zamanda çarşı esnafından da alışveriş yaparak ilçe ekonomisini canlandırmakta, hayat vermektedirler.
  Dışarıdan gelen misafirler kaplıca otellerinde kalabildiği gibi, kaplıca civarındaki özel pansiyonlarda da kalabilmektedirler. Yabancılar Gönen’de en fazla meşhur olan iğne oyasına ilgi göstermektedirler.
  Kaplıcalara gelen misafirler, kaplıcalar civarındaki kaplıca parkı ve meşhur Gönen parkında gezip eğlenerek güzel bir tatil geçirmektedirler. Misafirler ayrıca ilçenin değişik yerlerindeki tarihi ve turistik mekânlarına da gezi turları düzenlemektedirler.

 2. #2

  Deneyimli Üye


  Sevdaseli

  Perikızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.September.2009
  Mesajlar
  3.183
  Ettiği Teşekkür
  622
  331 mesaja 763 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  35

  Standart

  bu güzel paylaşım için çok teşekkürler güzellergüzeli cnmablam

 3. #3
  Sevdaseli
  YÖNETİM
  Maviperi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  5.April.2009
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  32.955
  Ettiği Teşekkür
  52.563
  15.484 mesaja 35.673 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart

  emeklerine sağlık canım benim
 4. #4

  Yeni Üye


  Sevdaseli

  mami5334 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  9.June.2010
  Mesajlar
  1
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart ......

  cok güzel bi yorum yapmıssın bilginiz için teşekkürler :)

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Genel Genel

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0